Gimnazjaliści z Mąchocic wyjadą na Syberię. Wcześniej Rosjanie przyjadą do nas
Wpisany przez Masłów Info   
wtorek, 16 lipca 2013 10:48

Grupa uczniów Zespołu Szkół w Mąchocicach Kapitulnych wyjedzie we wrześniu do Usola Syberyjskiego. Kilkudniowa wycieczka do miasta odległego o prawie 7 tysięcy kilometrów to efekt nawiązanej współpracy z tamtejszą szkołą oraz otrzymanej dotacji. Wcześniej, bo już w lipcu to uczniowie z Rosji będą gościć w gminie Masłów.

 Projekt wymiany młodzieży realizowany jest dzięki dofinansowaniu w wysokości 90 tysięcy złotych z Polsko-Rosyjskiego Centrum Dialogu i Porozumienia.     - Tematem tego projektu jest życie codzienne Polaków i Rosjan - wyjaśnia Janina Gozdek, dyrektor Zespołu Szkół w Mąchocicach Kapitulnych.

Grupa z Usola Syberyjskiego będzie w Polsce od 21 do 29 lipca. W tym czasie odwiedzi m.in. Kraków, Święty Krzyż, Kielce, ale przede wszystkim gminę Masłów. Będą też zajęcia poświęcone potrawom regionalnym, kulturze ludowej.    - Tak samo nasi uczniowie, jak pojadą we wrześniu do Usola Syberyjskiego, również będą zwiedzać miejscowe atrakcje. Będą m.in. nad Bajkałem, w Irkucku, odwiedzą konsulat, będą poznawać rosyjskie potrawy - tłumaczy Janina Gozdek. Wyjazd młodzieży z Masłowa zaplanowany jest od 15 do 23 września.

Zarówno od strony polskiej jak i rosyjskiej w projekt zaangażowanych będzie 12 osób: 10 uczniów i dwóch opiekunów. Do Usola wyjadą uczniowie z Mąchocic w wieku od 13 do 16 lat, a ze strony rosyjskiej będzie to młodzież w wieku od 13 do 18 lat. Różnica wynika z innego systemu nauczania w Rosji (gimnazjum zakończone maturą).

Liderem całego projektu jest gmina Masłów i Zespół Szkół w Mąchocicach Kapitulnych. Oznacza to, że z otrzymanej dotacji gmina rozlicza zarówno pobyt Rosjan w Polsce jak i uczniów z Mąchocic na Syberii.

Współpraca z Gimnazjum nr 1 w Usolu Syberyjskim została nawiązana dzięki Anecie Ksel, byłej kierowniczce biblioteki publicznej w Masłowie, która od kilku lat przebywa w Rosji, uczy tam języka polskiego.

 

 


_Mówi: Janina Gozdek, dyr. ZS w Mąchocicach Kapitulnych
_kliknij play

_


 


_Mówi: Ryszard Pazera, wójt Masłowa
_WYPOWIEDŹ Z SESJI RADY GMINY
_kliknij play

_


 

 

 

 

 

Na ten temat także w Wydarzeniach TV Masłów Info:
> oglądaj ostatnie wydanie (od 9 min 17 sek)

 

Czytaj także:
> Gminna delegacja na Syberii. Rozmawiano m.in. o współpracy [8.04.2012r.]
> Rosyjska delegacja w gminie Masłów - jest umowa o współpracy pomiędzy szkołami [8.06.2011r.]

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: