Nie będzie zmian w wysokości wynagrodzenia pobieranego przez wójta gminy oraz radnych. Sprawa trafiła pod obrady na ostatniej sesji Rady Gminy. O ile dyskusja na temat diet radnych była burzliwa, tak sprawa podwyżki płacy wójta już na samym początku została wycofana z porządku obrad.
Pensja wójta bez podwyżki
Podniesienia pensji wójta gminy chcieli jego zwolennicy w Radzie Gminy. Chodziło o podniesienie podstawy wynagrodzenia o 500 zł, z 5 tys. do 5 i pół tys. złotych. Razem z pochodnymi od podstawy podwyżka miałaby wynieść 1400 złotych. - Na pierwszej w tej kadencji sesji radni ustalili wynagrodzenie dla wójta na poziomie o wiele niższym niż miał poprzednik. Wypowiedziałam się wtedy głośno, że jeśli rada pracę wójta oceni pozytywnie, to do rozmów o zmianie uposażenia wrócimy. Dotychczas nie było okazji. W tym roku wszyscy radni jednogłośnie udzielili wójtowi absolutorium. Czy to nie jest dobry moment, by obietnic dotrzymać? – mówiła na łamach Echa Dnia, na dzień przed sesją radna Regina Chyb.
Temat nie trafił jednak pod obrady radnych. Na samym początku sesji wniosek o zdjęcie go z porządku sesji zgłosił wójt Masłowa Ryszard Pazera. - Nie chcę podwyżki, bo wiem, że będzie awantura. Komuś jest na rękę, by przykryć tym mój dorobek – mówił dzień wcześniej na łamach Echa Dnia.
Radni bez obniżki diet
W odpowiedzi na próbę podwyżki płacy wójta zgłoszoną przez radnych popierających Ryszarda Pazerę, klub radnych Nowoczesna Gmina zgłosił wniosek o obniżkę diety wypłacanej wszystkim radnym – każdemu o 10 procent. Sprawa wywołała dyskusję i podzieliła radnych.
W krótkim wystąpieniu wniosek klubu Nowoczesna Gmina uzasadnił na sesji radny Andrzej Pedrycz: - Ze względu na trudną sytuację budżetową gminy Masłów klub radnych proponuje pomniejszenie diet o dziesięć procent – powiedział radny.
Na ten wniosek odpowiedziała radna Genowefa Jaros, która ostro skrytykowała postawę radnych z klubu: - Jestem jak najbardziej za obniżeniem diet, ale w jakim momencie? Na rok przed wyborami? – pytała radna. Zaznaczyła, że niezrozumiałe jest dla niej uzasadnienie, z którego wynika, że przyczyną jest trudna sytuacja budżetowa gminy, bo jak przypomniała, na poprzedniej sesji wszyscy radni jednogłośnie udzielili wójtowi absolutorium z wykonanego budżetu.
- Nie podpiszę się pod tym, że na rok przed wyborami obniżamy sobie diety, a zmniejszamy wydatki gminy. Wydaje mi się, że zaczęła się już kampania wyborcza – mówiła radna Jaros . Odniosła się też do argumentów radnych, którzy sugerowali, aby zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na odwołaną tegoroczną imprezę dożynkową: - W życiu bym nie chciała uczestniczyć! Czy mamy klamki na oczach? W czerwcu przeszła nawałnica, która dotknęła naszych mieszkańców i tak z punktu widzenia solidaryzmu społecznego, nie organizujemy tej zabawy, a nie z pobudek ekonomicznych – mówiła radna.
Następnie głos zabrał radny Andrzej Bawół odpowiadając na zarzuty pod adresem radnych z klubu Nowoczesna Gmina. – Sytuacja ekonomiczna się zmienia, coraz bardziej negatywnie. Mówimy też o mniejszych wpływach z podatku – mówił. Odniósł się też do proponowanej przez inną grupę radnych podwyżce dla wójta: - To czy ona była zasadna czy nie, niech każdy osądzi w swoim sumieniu – powiedział Andrzej Bawół.
Z kolei Radna Regina Chyb zarzuciła skarbnikowi gminy Małgorzacie Kumór brak konkretnych, rzeczowych informacji na temat aktualnej sytuacji finansowej gminy. – Prosiłabym, żeby pani jasno, wyraziście, wprost powiedziała wszystkim radnym jak to na prawdę jest, bo póki co to pani zapewniała, że sytuacja jest stabilna, nie grozi nam nieuchwalenie budżetu, więc skąd w ostatnim czasie wzięło się stwierdzenie, ze sytuacja jest dramatyczna, że musimy zaciskać pasa, że jest źle. Ja mam jeden mętlik w głowie, bo na przestrzeni tygodnia z pani ust słyszałam dwie różne wypowiedzi – mówiła do skarbniczki gminnej radna Regina Chyb.
W odpowiedzi skarbnik gminy powiedziała, że najwyraźniej odpowiedzi na zapytania radnych udzielane przez nią na komisjach zostały źle zinterpretowane przez radnych. – Faktem jest, że powiedziałam, że mamy stabilną sytuację od strony możliwości uchwalenia budżetu na rok 2014. Ten budżet zostanie uchwalony, ale to nie oznacza, że my w tym 2014 roku będziemy mogli zrobić nie wiadomo co. W miarę tych pieniędzy, którymi będziemy dysponowali, będziemy mogli ten budżet uchwalić – mówiła skarbnik Małgorzata Kumór. O aktualne zadłużenie gminy pytał radny Ryszard Szymczuch. – Na koniec grudnia ubiegłego roku to zadłużenie wyniosło u nas 6 mln 825 tys złotych – wyjaśniła skarbik gminy. – W skali starego wskaźnika jest to zadłużenie na poziomie 25 procent, a przypomnę, że zadłużać się do 60 procent – dodał wójt.
Na zakończenie dyskusji radna Regina Chyb powiedziała, że oszczędności w dietach radnych na poziomie 10 procent dadzą około tysiąca złotych miesięcznie. – Takich inicjatyw jak przerost formy nad treścią popierać nie będę – skomentowała radna.
Ostatecznie uchwała o obniżkach diet nie została przyjęta. Przeciwko zagłosowało 8 radnych, za było sześciu, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Jak głosowali radni? Mirosław Januchta – za obniżką diet Sylwester Wojtyna – za Małgorzata Kozubek – wstrzymała się od głosu Genowefa Jaros – przeciwko Regina Chyb – przeciwko Kazimierz Rachwał - przeciwko Stanisław Doleziński - przeciwko Andrzej Kułak - przeciwko Marek Dudzik – przeciwko Paweł Jamrożek – przeciwko Janusz Obara – za Andrzej Bawół – za Andrzej Pedrycz – za Bogusław Moskal – przeciwko Ryszard Szymczuch - za
Po dyskusji na sesji – dyskusja w Internecie
W trakcie swojego wystąpienia na sesji radna Genowefa Jaros zarzuciła naszej redakcji brak obiektywizmu. Argumentowała to tym, że nasza relacja z sesji na której radni jednogłośnie uchwalili absolutorium ukazała się nie natychmiastowo, a z kilkudniowym opóźnieniem (co nie miało wpływu na treść). Co ciekawe, w wydawanym przez gminę piśmie „Kurier Masłowski”, utrzymywanym z budżetu gminy, takiej informacji ogóle się nie doszukaliśmy, a na stronie urzędu gminy prezentowane są tylko wybrane informacje, wygodne dla władz gminy.
Tuż po zakończeniu obrad dyskusja przeniosła się do Internetu. Choć jeszcze nigdzie nie ukazała się relacja z obrad, już kilka godzin po sesji na forum internetowym pełno było wpisów, z których treści można wywnioskować, że napisały je osoby uczestniczące w sesji (uczestniczyli głównie radni, urzędnicy i sołtysi) lub osoby z ich bliskiego otoczenia.
- Dziwnie to wygląda od strony mieszkańca jeśli na portalu Masłów Info osoby z dzisiejszego posiedzenia tak dyskutują, czy ze względu na fakt, że są anonimowe? Taka dyskusja powinna być na radzie – skomentował dyskusję jeden z mieszkańców.
Relacja filmowa:
|
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.