Młodzież z Usola Syberyjskiego spędziła wakacje w gminie Masłów [GALERIA ZDJĘĆ, RELACJA FILMOWA]
Wpisany przez Masłów Info   
niedziela, 18 sierpnia 2013 05:56

Młodzież z Rosji gościła podczas wakacji w gminie Masłów. To efekt nawiązanej współpracy pomiędzy Zespołem Szkół w Mąchocicach Kapitulnych a gimnazjum w Usolu Syberyjskim. Obie placówki dzieli odległość prawie siedmiu tysięcy kilometrów.

Uczniowie z Usola Syberyjskiego gościli w naszym kraju przez tydzień. Zwiedzali region, ale poznawali też codzienne życie polaków. Taki właśnie był temat przewodni projektu.     - Podczas wizyty w Polsce uczniowie dowiedzieli się wielu rzeczy o naszej kulturze, o dziedzictwie narodowym, poznali twórców kultury ludowej, polskie tańce, piosenki jak również potrawy - opowiada Janina Gozdek, dyrektor szkoły w Mąchocicach Kapitulnych.

Były też wycieczki, które przygotowano dla młodzieży z Rosji.    - Byliśmy w Warszawie, w Krakowie, w Kielcach - opowiada Marysia, gimnazjalistka z Rosji.    - Byliśmy tez na wycieczce po Górach Świętokrzyskich, byliśmy też w urzędzie gminy, w gabinecie wójta. Zobaczyliśmy całe województwo świętokrzyskie - dodaje Andrzej.


Uczniowie rosyjskiego gimnazjum gościli też w polskich domach. Była to okazja do nawiązania nowych znajomości.    - Ludzie są tutaj uśmiechnięci, radośni, zadowoleni - opowiadała Wiktoria.

- Uczniowie przyjechali tu po to, aby poznać tutejszą kulturę, tradycje, ludzi mieszkających w tym regionie. O tym wszystkim, o życiu w Polsce oni już słyszeli, teraz mogli to sami zobaczyć - mówił Siergiej Kriwobokow, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Usolu Syberyjskim.

A o Polsce dużo słyszeli na lekcjach języka Polskiego, które w szkole w Usolu Syberyjskim prowadzi Aneta Ksel. Pochodząca z Mąchocic nauczycielka, kiedyś kierowniczka gminnej biblioteki w Masłowie, kilka lat temu wyjechała do Rosji i przekazuje informacje na temat naszego kraju, jak również uczy języka.     - W gimnazjum dużo mówimy o Polsce, współpracujemy z Konsulatem RP w Irkucku, ze stowarzyszeniami polskimi, bierzemy udział w wielu konkursach, obchodzimy polskie święta - wyjaśnia Siergiej Kriwobokow.

 

Nieprzypadkowo w Usolu Syberysjkim mówi się o Polsce. Uczniowie tamtejszego gimnazjum to potomkowie zesłańców na Syberię. W rodzinnych domach wspomina się o naszym kraju.    - Moja babcia jest Polką, w domu dużo słyszę o Polsce, jestem katoliczką - opowiada nam Wiktoria.

Uczniowie gimnazjum w Usolu Syberyjskim gościli też w redakcji Masłów Info. Sami zasiedli też za stołem prezenterskim TV Internetowej i spróbowali swoich sił przed kamerą.


Wizyta rosyjskiej młodzieży w gminie Masłów to tylko część projektu. We wrześniu to uczniowie z Mąchocic Kapitulnych polecą do Usola Syberyjskiego. Przez tydzień będą poznawawali tę część Rosji.

- Program również jest bardzo bogaty. Będzie wizyta w Irkucku, w konsulacie polskim między innymi - mówi Janina Gozdek, dyrektor szkoły w Mąchocicach.    - Myślę, że uczniowie z Polski będą zadowoleni z bardzo obszernego programu kulturalnego, który dla nich przygotujemy. Pokażemy tradycje i obyczaje rosyjskie, pokażemy też to co mamy najpiękniejsze czyli Bajkał - dodaje Siergiej Kriwobokow, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Usolu Syberyjskim

Projekt wymiany młodzieży realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

 

 

Zobacz relację filmową:


 

 

 

 

 

 

Zobacz relację filmową:


 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: