Młodzież z Rosji gościła podczas wakacji w gminie Masłów. To efekt nawiązanej współpracy pomiędzy Zespołem Szkół w Mąchocicach Kapitulnych a gimnazjum w Usolu Syberyjskim. Obie placówki dzieli odległość prawie siedmiu tysięcy kilometrów.
Uczniowie z Usola Syberyjskiego gościli w naszym kraju przez tydzień. Zwiedzali region, ale poznawali też codzienne życie polaków. Taki właśnie był temat przewodni projektu. - Podczas wizyty w Polsce uczniowie dowiedzieli się wielu rzeczy o naszej kulturze, o dziedzictwie narodowym, poznali twórców kultury ludowej, polskie tańce, piosenki jak również potrawy - opowiada Janina Gozdek, dyrektor szkoły w Mąchocicach Kapitulnych.
Były też wycieczki, które przygotowano dla młodzieży z Rosji. - Byliśmy w Warszawie, w Krakowie, w Kielcach - opowiada Marysia, gimnazjalistka z Rosji. - Byliśmy tez na wycieczce po Górach Świętokrzyskich, byliśmy też w urzędzie gminy, w gabinecie wójta. Zobaczyliśmy całe województwo świętokrzyskie - dodaje Andrzej.
Uczniowie rosyjskiego gimnazjum gościli też w polskich domach. Była to okazja do nawiązania nowych znajomości. - Ludzie są tutaj uśmiechnięci, radośni, zadowoleni - opowiadała Wiktoria.
- Uczniowie przyjechali tu po to, aby poznać tutejszą kulturę, tradycje, ludzi mieszkających w tym regionie. O tym wszystkim, o życiu w Polsce oni już słyszeli, teraz mogli to sami zobaczyć - mówił Siergiej Kriwobokow, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Usolu Syberyjskim.
A o Polsce dużo słyszeli na lekcjach języka Polskiego, które w szkole w Usolu Syberyjskim prowadzi Aneta Ksel. Pochodząca z Mąchocic nauczycielka, kiedyś kierowniczka gminnej biblioteki w Masłowie, kilka lat temu wyjechała do Rosji i przekazuje informacje na temat naszego kraju, jak również uczy języka. - W gimnazjum dużo mówimy o Polsce, współpracujemy z Konsulatem RP w Irkucku, ze stowarzyszeniami polskimi, bierzemy udział w wielu konkursach, obchodzimy polskie święta - wyjaśnia Siergiej Kriwobokow.
Nieprzypadkowo w Usolu Syberysjkim mówi się o Polsce. Uczniowie tamtejszego gimnazjum to potomkowie zesłańców na Syberię. W rodzinnych domach wspomina się o naszym kraju. - Moja babcia jest Polką, w domu dużo słyszę o Polsce, jestem katoliczką - opowiada nam Wiktoria.
Uczniowie gimnazjum w Usolu Syberyjskim gościli też w redakcji Masłów Info. Sami zasiedli też za stołem prezenterskim TV Internetowej i spróbowali swoich sił przed kamerą.
Wizyta rosyjskiej młodzieży w gminie Masłów to tylko część projektu. We wrześniu to uczniowie z Mąchocic Kapitulnych polecą do Usola Syberyjskiego. Przez tydzień będą poznawawali tę część Rosji.
- Program również jest bardzo bogaty. Będzie wizyta w Irkucku, w konsulacie polskim między innymi - mówi Janina Gozdek, dyrektor szkoły w Mąchocicach. - Myślę, że uczniowie z Polski będą zadowoleni z bardzo obszernego programu kulturalnego, który dla nich przygotujemy. Pokażemy tradycje i obyczaje rosyjskie, pokażemy też to co mamy najpiękniejsze czyli Bajkał - dodaje Siergiej Kriwobokow, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Usolu Syberyjskim
Projekt wymiany młodzieży realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
Zobacz relację filmową:
Zobacz relację filmową:
|
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.