Gimnazjaliści z Mąchocic Kapitulnych gościli na Syberii [GALERIA ZDJĘĆ, MATERIAŁ FILMOWY]
Wpisany przez Masłów Info / Zdjecia dzięki uprzejmości uczestników wycieczki   
wtorek, 01 października 2013 16:50

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Mąchocicach Kapitulnych we wrześniu przez tydzień gościli w Usolu Syberyjskim na dalekiej Rosji.  To efekt nawiązanej współpracy pomiędzy placówką w Mąchocicach, a gimnazjum na Syberii.

 Jak informuje Janina Gozdek, dyrektor szkoły w Mąchocicach Kapitulnych, celem projektu było życie codzienne Polaków i Rosjan.   Uczniowie gościli w gimnazjum, w którym odbywają się zajęcia z języka polskiego. Lekcje te od kilku lat prowadzi Aneta Ksel, kiedyś kierowniczka masłowskiej biblioteki. To dzięki niej doszło do nawiązania współpracy.

Wrażenia z pobytu w Rosji – pozytywne.     - Było naprawdę piękne, widoki były cudne, tym bardziej że mieszkaliśmy w kurorcie nad rzeką Angarą - opowiada Patrycja Kaleta, jedna z gimnazjalistek.    - Taka wycieczka to wielkie przeżycie, zwłaszcza, że wyjechaliśmy tak daleko - dodaje Martyna Michta.  Uczniowie pokonali w sumie prawie 7 tysięcy kilometrów. Lecieli samolotami z przesiadką w Moskwie.

 


Będąc w Rosji gimnazjaliści z Mąchocic zwiedzali miasto Usole Syberyjskie, byli w jego administracji, gdzie spotkali się z merem. Zwiedzali też Irkuck, a w nim gościli w Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej. Spotkali się z polskim konsulem i jego pracownikami. Potem pojechali nad Bajkał.    - Z Usola nad Bajkał jest około czterech godzin jazdy. Będąc nad Bajkałem byliśmy w miejscowym muzeum oraz w laboratorium, gdzie pod mikroskopem mogliśmy obejrzeć organizmy żyjące w wodach Bajkału - opowiada Aleksandra Białogońska.

Polskiej grupie na miejscu towarzyszyli uczniowie z Rosji. Pomagali np. w tłumaczeniu.   - Oni uczą się tam naszego języka i dlatego rozumieli to co do nich mówiliśmy - dodaje Bartosz Bugajski.

Będąc w Usolu gimnazjaliści z Mąchocic wzięli udział w lekcji języka rosyjskiego i informatyki, także  zajęciach plastycznych i kulinarnych. Właśnie do miejscowej kuchni ciężko było się przyzwyczaić.


Jakie inne spostrzeżenia mają uczniowie?    - Było tam dużo obcokrajowców, m.in. Japończyków. Blisko było np. do granicy z Mongolią - mówi Bartosz Bugajski.      - Porównując do Kielc, u nas są bardziej nowoczesne budynki, mamy np. dwie duże galerie handlowe. Tam tego nie ma - dodaje Martyna Michta.  Z kolei Maciej Furmańczyk w rozmowie z Masłów Info zwrócił uwagę na bałagan w ruchu ulicznym:   - Wszyscy tam jeżdżą jak chcą – mówi.

Z 10-osobową grupą pojechały dwie nauczycielki: Dorota Malarczyk i Danuta Kmiecik. Niewykluczone, że projekt będzie miał swoją kontynuację. Jak mówi dyrektor Zespołu Szkół w Mąchocicach Kapitulnych, strona rosyjska będzie starała się o kolejne dofinansowanie na wymianę młodzieży.

Projekt wymiany młodzieży realizowany był  dzięki dofinansowaniu z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

 

 

MATERIAŁ FILMOWY:

 

 

GALERIA ZDJĘĆ:

Zdjęcia z wyjazdu udostępnione przez:
- Zespół Szkół w Mąchocicach Kapitulnych
- opiekunki grupy: Danuta Kmiecik, Dorota Malarczyk
- uczestników wycieczki: Bartosz Bugajski
- Gimnazjum w Usolu: www.gimna1.ru

 

 

 

 

MATERIAŁ FILMOWY:

 

 

 

ZOBACZ TEŻ RELACJĘ Z WIZYTY ROSJAN W GMINIE MASŁÓW:
> Relacja i galeria zdjęć
> Materiał filmowy

 

 

 

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: