Załatw sprawę przez internet... ale jaką?
Wpisany przez Redakcja   
wtorek, 01 marca 2016 10:34

Kolejny sukces odtrąbiony. Urząd Gminy Masłów uruchomił Punkt Potwierdzania Profili Zaufanych ePUAP. Kilka miesięcy wcześniej mieszkańcy gminy zwrócili się do Wójta z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej na temat jakie spawy  są obecnie możliwe do załatwienia elektronicznie przez internet w Urzędzie Gminy Masłów. W odpowiedzi dostaliśmy informację, że można jedynie złożyć pismo ogólne. Skoro od tego czasu minęło trochę czasu a ostatnio na stronie internetowej urzędu jak i w Kurierze Masłowskim tak szumnie zostało zareklamowane załatwianie spraw przez internet, postanowiliśmy zapytać Wójta ponownie co się zmieniło w tej sprawie?

Skoro można już w urzędzie wyrabiać "elektroniczny podpis" pasowałoby jakoś go wykorzystać. Niestety nic bardziej mylnego. Okazuje się, że profil jest, ale nadal można składać tylko pismo ogólne.

Pomijając fakt, że mieszkańcy chcieliby zdecydowaną większość spraw lokalnych załatwiać drogą elektroniczną (np. deklaracje podatkowe, śmieciowe, wnioski itd.) ale niestety tego nie da się załatwić, to jeszcze bardziej dziwi fakt, że Urząd nie podpiął nawet tych spraw, które narzucone są w ePUAP odgórnie jako gotowe dokumenty elektroniczne, jak chociażby zwykły wniosek o wydanie dowodu osobistego. Pomijamy fakt, że Gmina posiada od 2014r. 5 elektronicznych formularzy lokalnych zakupionych w ramach projektu eŚwiętokrzyskie Rozbudowa Infratruktury Informatycznej JST i których również nie wdrożyła. Miejmy nadzieję, że Wójt dotrzyma słowa obiecując w czasie sesji, że sprawy elektroniczne będą cyklicznie włączane. Niestety niepokojące były słowa Sekretarza Gminy zaraz po wyjaśnieniach Wójta. Okazuje się, że pan Zagdański inaczej rozumuje pojęcie załatwiania spraw przez internet i sprowadza to do wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów w urzędzie. Można zapytać pana Sekretarza "co ma piernik do wiatraka?" skoro Urząd Gminy Masłów już ładnych kilka lat posiada elektroniczną skrzynkę podawczą na ePUAP i wiele dokumentów jest wysyłanych do tut. urzędu chociażby z Urzędu Marszałkowskiego czy Wojewódzkiego. To jak Urząd wewnętrznie zorganizuje sobie obieg dokumentów nie interesuje zwykłego obywatela. Ale przy okazji możemy udzielić panu Sekretarzowi informacji, że Urząd Gminy Masłów jak wiele urzędów w województwie świętokrzyskim miał obowiązek wdrożyć EOD w latach 2014-2015. W 2014r. pracownicy przechodzili szkolenia z zakresu EOD EDICTA i w ślad za tym powinno nastąpić produkcyjne uruchomienie elektronicznego obiegu dokumentów. Przypominamy również, że za lata 2015-2017r. urząd w ramach projektu zapłacił za serwis i opiekę autorską tego oprogramowania, które obecnie leży na półce, a gmina znowu poniesie koszty na ponowne szkolenia, tym razem z własnego budżetu. Dlatego martwi nas, że wypowiedź Sekretarza stoi trochę w sprzeczności ze słowami Wójta. Którą odpowiedź mamy traktować za tą właściwą i kiedy możemy oczekiwać na pierwsze sprawy załatwiane przez internet w naszym urzędzie? Tylko niech w ślad za tym idą fakty a nie kolejna autopromocja.

Powyżej przykład ilości spraw jakie można załatwiać w innych gminach.

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: