Co z naszymi szkołami od 1.09.2017?
Wpisany przez Redakcja   
środa, 12 października 2016 08:45

"Po 1 września 2017 r. w polskim systemie oświaty będą funkcjonować tylko 8-letnie szkoły podstawowe. W uzasadnionych przypadkach będą szkoły filialne, czyli takie, gdzie klasy znajdują się w różnych budynkach - wyjaśnił wiceminister edukacji Maciej Kopeć. W ten sposób odpowiedział na ponowną interpelację posłanki Krystyny Pawłowicz (PiS). Pytała ona, czy reforma oświaty przewiduje możliwość, aby klasy V-VIII szkoły podstawowej mogły być prowadzone niezależnie od klas I-IV oraz czy taka „niepełna” szkoła podstawowa mogłaby istnieć przy innej szkole, np. przy liceum. ...

Odpowiadając na ponowną interpelację wiceminister przypomniał, że obecne 6-letnie szkoły podstawowe przekształcone zostaną w szkoły 8-letnie, a 3-letnie licea - w 4-letnie. Gimnazja mają być wygaszane poprzez brak naboru do I klas. "Zgodnie z przepisami projektowanymi w ww. ustawach od dnia 1 września 2017 r. w polskim systemie oświaty będą funkcjonować tylko ośmioletnie szkoły podstawowe" - napisał Kopeć. Wyjaśnił, że tak jak dotychczas, w przypadkach uzasadnionych miejscowymi warunkami będą mogły być tworzone szkoły filialne obejmujące część klas 8-letniej szkoły podstawowej.

"Oznacza to, że już obecnie zdarzają się sytuacje, w których szkoła podstawa funkcjonuje w dwóch odrębnych budynkach. Możliwość ta będzie istniała również po 1 września 2017 r." - zaznaczył. "Jeśli szkoła podstawowa funkcjonuje w dwóch budynkach, o tym, które oddziały uczą się w danym budynku, decyduje organ prowadzący szkołę w porozumieniu z jej dyrektorem" - napisał.

Wiceminister przypomniał, że w projekcie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe przewidziano identyczne rozwiązanie zarówno dla publicznych jak i niepublicznych gimnazjów. Będą one stopniowo wygaszane od 1 września 2017 r. ..."
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAPNa terenie Gminy Masłów funkcjonuje obecnie 5 placówek szkolnych: 2 Zespoły Szkół (Gimnazjum i SP w Masłowie Pierwszym i w Mąchocicach Kapitulnych), 2 Szkoły Podstawowe 6-letnie (w Brzezinkach i Mąchocicach-Scholasterii) oraz 1 Szkoła Podstawowa 3-letnia w Woli Kopcowej.
Zgodnie z nową ustawą wygaszone zostaną gimnazja przy Zespole Szkół w Masłowie Pierwszym i Mąchocicach Kapitulnych, w zamian pozostaną szkoły podstawowe 8-letnie. Czy również w Brzezinkach i Machocicach-Scholasterii obecne szkoły podstawowe zostaną wydłużone do 8-letnich, czy ewentualnie staną się filiami większych szkół? Jeszcze trudniejsza sytuacja jest w Woli Kopcowej, tam trzeba wydłużać 3-letnią szkołę podstawową w 8-letnią co wiąże się z dużymi nakładami inwestycyjnymi lub pozostawić 4-letnią filię Szkoły Podstawowej w Masłowie Pierwszym? Na pewno duże znaczenie będzie tu miała demografia dzieci szkolnych w poszczególnych miejscowościach oraz dostosowanie istniejących budynków i infrastruktury do potrzeb 8-letniej szkoły podstawowej. Być może wkrótce poznamy plany władz gminy oraz radnych jeśli chodzi o nowy system oświaty w Gminie Masłów.

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: