Stowarzyszenie RIO w ślad za Watchdog Polska postanowiło sprawdzić w jaki sposób samorządy korzystają z mediów społecznościowych. Zapytanie zostało wysłane do UM Kielce, UG Masłów, UG Górno, UG Zagnańsk, UM Bodzentyn, UM Daleszyce, UM Morawica. Pytania dotyczyły między innymi tego, czy organ prowadzi profile społecznościowe, kto je prowadzi, jakie są koszty utrzymania, czy użytkownicy mają dostęp do regulaminów oraz czy samorządy blokują użytkowników i czy kasują komentarze.
Z analizy samorządowych profili społecznościowych wynika, iż raczej stanowią formę ogłoszeniową o działalności Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów, czy też o wydarzeniach lokalnych. Niestety na profilach tych rzadko dochodzi do dyskusji z użytkownikami, a pytania kierowane w stronę urzędników często pozostają bez odpowiedzi. UG Masłów w jednym ze swoich wpisów wprost podaje , iż Facebook nie jest oficjalnym narzędziem do komunikacji z urzędem… Jest serwisem do dzielenia się wiadomościami i zdjęciami.
Taki stan rzeczy wpływa na to, iż mieszkańcy społeczności lokalnych raczej koncentrują swoją aktywność w grupach społecznościowych czy prowadzą szeroką dyskusję na profilach organizacji społecznych.
Z analizy udzielonych odpowiedzi wynika, iż wszystkie z zapytanych samorządów mają swój profil na Facebook-u, jedynie miasto Kielce dodatkowo korzysta z Instagrama i Twittera. W większości przypadków obsługą treści profili społecznościowych zajmują się pracownicy urzędów, jedynie w gminie Górno zajmuje się tym firma zewnętrzna, a gmina z tego tytułu ponosi koszty w wysokości 900zł brutto. Z otrzymanych informacji wynika również, iż najwięcej czasu na prowadzenie profilu społecznościowego poświęcają pracownicy urzędu w Daleszycach tj. ok 25h/miesięcznie.
Natomiast żaden z pytanych nie posiada regulaminu określającego zasady blokowania użytkowników lub usuwania komentarzy, jedynie miasto Kielce po naszym wniosku poinformowało o podjęciu bezzwłocznych prac nad wdrożeniem w/w regulaminu. Budujące jest natomiast to, iż w 2019r. żaden użytkownik nie został zablokowany na profilach społecznościowych w/w samorządów. Odnośnie usuwania komentarzy, miasto Kielce podało, iż w niewielkim zakresie usuwane są wpisy obraźliwe, a w gminie Górno w 2019r. zostało ukrytych 7 komentarzy z powodu mało merytorycznej treści. Gmina Masłów natomiast poinformowała, iż Facebook ani Youtube nie podają statystyk usuwanych komentarzy.
Stowarzyszenie RIO podsumowało również czas odpowiedzi na przesłany wniosek o udostępnienie informacji publicznej. W tym zakresie największe uznanie należy się gminie Bodzentyn, która odpowiedziała już po 3 dniach. Trzy samorządy według nas udzieliły odpowiedzi po terminie, przy czym miasto Kielce wskazując błąd ludzki dwukrotnie przeprosiło za zaistniałą sytuację, gmina Górno oraz Morawica nie odniosły się do wskazania możliwości naruszenia terminu.
|
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.