Decyzje podatkowe elektronicznie - oszczędności dla Gminy
Wpisany przez Redakcja   
środa, 11 stycznia 2023 12:20

Od wielu miesięcy Stowarzyszenie RIO zabiega w samorządach o stosowanie nowoczesnych rozwiązań elektronicznych, które pozwolą obniżyć wydatki na wysyłanie lub roznoszenie decyzji, wysyłanie pism urzędowych pocztą tradycyjną.
Temat rozpoczął się od analizy opłat inkasenckich dla sołtysów w powiecie kieleckim, którzy pobierają prowizje z tytułu poboru podatków i opłaty śmieciowej. Przykładowo w gminie Masłów, Wójt Tomasz Lato w okresie swoich kadencji do 2021r. wypłacił z tego tytułu blisko 500 tyś zł z budżetu gminy.
Denerwujemy się brakiem oświetlenia, internetu, drogi czy wodociągu, a nie zdajemy sobie sprawy, że sami przyczyniamy się do tego, aby ciężko zarobione pieniądze nie trafiały na rozwój gminy, ale do kieszeni wybranych osób.
W najbliższych dniach do wielu domów trafią decyzje o naliczeniu podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego oraz opłat za odpady komunalne. Bardzo często przyniosą je nasi dobrzy znajomi - sołtysi poszczególnych miejscowości, a często równocześnie radni naszych gmin. Zgodnie z uchwałami rad gmin, będą mogli pobierać te opłaty, ponieważ są inkasentami. Niektórzy wręcz będą się umawiać, kiedy przyjść pobrać podatek, bo dla nich to dodatkowe wynagrodzeni i to jakie.
Łatwo to zrozumieć – wynagrodzeniem inkasentów jest niemal w każdym przypadku część wpłaconej kwoty, blisko 10 proc. W efekcie sumy, jakie trafiają do ich kieszeni mogą być niemałe. W wielu przypadkach dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.
Warto się więc zastanowić, czy nie lepiej te pieniądze przelać bezpośrednio na konto gminy, żeby w całości zasiliła naszą wspólną kasę, a nie narzekać na wysokość podatku czy opłaty śmieciowej, które, jak to w życiu, muszą się bilansować.
W związku z tym zaproponowaliśmy Wójtowi Tomaszowi Lato wyjść z inicjatywą do mieszkańców, przedsiębiorców, która zachęci ich do odbierania decyzji czy pism drogą elektroniczną jak również płatności za podatki, śmieci odbywały się również elektronicznie, pozwoli to na oszczędności w budżecie gminy. Wiadomo, że nie wszyscy mieszkańcy, podatnicy mają dostęp do internetu lub potrafią się posługiwać narzędziami elektronicznymi, ale na pewno zdecydowana większość tak, a jeśli nie, to mają swoje rodziny, znajomych, którzy mogą pomóc w takiej opłacie elektronicznej. Dla pozostałych pozostaje kasa w urzędzie lub w wyjątkowych sytuacjach opłata u inkasenta(sołtysa), tylko pytanie kto powinien wtedy zapłacić prowizję?!

Wójt Tomasz Lato zgodził się inicjatywę promocyjną i w grudniowym numerze Kurierka Masłowskiego zamieścił poniższą informację:
"Informacja dotycząca doręczania pism w sprawie podatków
Wójt Gminy Masłów informuje, że oprócz tradycyjnej formy doręczenia pism zgodnie z art. 144a § 1a ustawy Ordynacja podatkowa
(t.j. Dz.U. z 2021 poz. 1540) istnieje możliwość doręczania pism w sprawie podatków (w tym również decyzji w sprawie wymiaru
podatku) w formie elektronicznej.
Aby skorzystać z możliwości otrzymywania decyzji wymiarowych w formie elektronicznej (ePUAP) należy:
1. Założyć PROFIL ZAUFANY (odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego, potwierdzonego certyfikatem)
2. Założyć konto na elektronicznej platformie ePUAP,
3. Po założeniu konta wysłać pismo ogólne na adres elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP Urzędu Gminy Masłów (/jnsh0u159i/
skrytka) o treści:
„Wyrażam zgodę na doręczanie pism w postępowaniu podatkowym, w tym decyzji w sprawie podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości,
za pomocą środków komunikacji elektronicznej.”
W każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji z doręczania pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej i powrót do formy
tradycyjnej papierowej. "

Dodatkowo taka informacja znalazła się na stronie internetowej Urzędu oraz profilu FB Gminy Masłów

Zachęcamy wszystkich do skorzystania z komunikacji elektronicznej z urzędem, bo to nie tylko zaoszczędzone pieniądze ale również czas związany z wizytami w urzędzie, na poczcie itp. Prosimy również aby płatności do Urzędu dokonywać elektronicznie, wtedy mamy pewność, że 100% wymaganej kwoty zasili budżet gminy!

 

Źródło: Kurier Masłowski, www.maslow.pl

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: