Spotkanie z historią w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]
Wpisany przez Masłów Info   
wtorek, 22 stycznia 2013 17:25

Spotkanie z historią związane ze 150 rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego odbyło się w Dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Spotkanie rozpoczęła prelekcja historyczna, a po niej fragmenty "Wiernej rzeki" przeczytali gimnazjaliści z Mąchocic Kapitulnych. Był też pokaz niemego filmu "Rok 1863".Prelekcję historyczną na temat Powstania Styczniowego w regionie świętokrzyskim przedstawił Paweł Grzesik, pracownik działu historii Muzeum Narodowego w Kielcach.   Następnie odbyło się głośne czytanie fragmentów „Wiernej Rzeki”, powieści nazwanej w podtytule „Klechdą domową”, opartej na opowiadaniach ciotki pisarza Józefaty z Żeromskich Saskiej, przedstawiającej dramatyczne wydarzenia, jakie miały miejsce w 1863 roku we Dworze rodzonej siostry ojca pisarza w Rudzie Zajączkowskiej, koło Małogoszcza. Tę część spotkania przedstawili uczniowie gimnazjum w Mąchocicach Kapitulnych pod opieką aktorki Alicji Rozborskiej, która w Szklanym Domu prowadziła warsztaty teatralne. Na koniec można było obejrzeć film „Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego. To pierwsza ekranizacja „Wiernej Rzeki” z 1922 roku.

- Ponieważ Stefan Żeromski urodził się się w roku klęski powstania styczniowego, a w swojej twórczości wielokrotnie nawiązywał do wydarzeń z powstania, dlatego właśnie u nas zorganizowaliśmy wieczór historyczno-literacki. Zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na te działania, które miały miejsce w naszym regionie - powiedziała Krystyna Nowakowska, kierownik Centrum Edukacyjnego "Szklany Dom". Jak dodała, takie spotkanie jest też dobrą lekcją historii, bo wydarzenia z powstania styczniowego przybliżone zostały po przez film i literaturę.

Na publiczności zasiedli jednak głównie przedstawiciele władz gminy, radni, dyrektorzy kilku szkół i placówek podległych gminie. Samych mieszkańców było niewielu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: