Wpisany przez Masłów Info
|
wtorek, 22 stycznia 2013 17:25 |
Spotkanie z historią związane ze 150 rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego odbyło się w Dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Spotkanie rozpoczęła prelekcja historyczna, a po niej fragmenty "Wiernej rzeki" przeczytali gimnazjaliści z Mąchocic Kapitulnych. Był też pokaz niemego filmu "Rok 1863".
Prelekcję historyczną na temat Powstania Styczniowego w regionie świętokrzyskim przedstawił Paweł Grzesik, pracownik działu historii Muzeum Narodowego w Kielcach. Następnie odbyło się głośne czytanie fragmentów „Wiernej Rzeki”, powieści nazwanej w podtytule „Klechdą domową”, opartej na opowiadaniach ciotki pisarza Józefaty z Żeromskich Saskiej, przedstawiającej dramatyczne wydarzenia, jakie miały miejsce w 1863 roku we Dworze rodzonej siostry ojca pisarza w Rudzie Zajączkowskiej, koło Małogoszcza. Tę część spotkania przedstawili uczniowie gimnazjum w Mąchocicach Kapitulnych pod opieką aktorki Alicji Rozborskiej, która w Szklanym Domu prowadziła warsztaty teatralne. Na koniec można było obejrzeć film „Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego. To pierwsza ekranizacja „Wiernej Rzeki” z 1922 roku. - Ponieważ Stefan Żeromski urodził się się w roku klęski powstania styczniowego, a w swojej twórczości wielokrotnie nawiązywał do wydarzeń z powstania, dlatego właśnie u nas zorganizowaliśmy wieczór historyczno-literacki. Zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na te działania, które miały miejsce w naszym regionie - powiedziała Krystyna Nowakowska, kierownik Centrum Edukacyjnego "Szklany Dom". Jak dodała, takie spotkanie jest też dobrą lekcją historii, bo wydarzenia z powstania styczniowego przybliżone zostały po przez film i literaturę. Na publiczności zasiedli jednak głównie przedstawiciele władz gminy, radni, dyrektorzy kilku szkół i placówek podległych gminie. Samych mieszkańców było niewielu.














|
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.