Jak wypromować dziedzictwo świętokrzyskiej wsi? O tym rozmawiano w Ciekotach [RELACJA TV, ZDJĘCIA]
Wpisany przez Masłów Info   
niedziela, 27 października 2013 16:16

Rola dziedzictwa kulturowego wsi była tematem przewodnim konferencji, która w piątek i sobotę odbyła się w Szklanym Domu w Ciekotach. Spotkanie pod nazwą "Dziedzictwo kulturowe wsi świętokrzyskiej i północnego Podkarpacia - wiedza, dobre praktyki, wyzwania" zgromadziło działaczy wiejskich organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli samorządów z dwóch województw.



- Była to jedna z serii konferencji, które organizujemy w całym kraju. Staramy się wybierać elementy, które w danym województwie są istotne, uznane przez specjalistów za ciągle żywe i warte tego, aby je promować. Tu, w województwie świętokrzyskim ważne miejsce na konferencji odgrywały rzemiosła wiejskie - powiedziała Justyna Duriasz-Bułhak z Fundacji Wspomagania Wsi.

Dyskutowano m.in. o tkactwie, garncarstwie czy plecionkarstwie. Mimo, że w regionie są osoby zajmujące się takimi rzemiosłami, to jednak mają problem ze sprzedażą swoich wyrobów. Brakuje im odpowiedniej promocji.    - Przed nami stoi wyzwanie jak produkować, jakimi metodami i jak to sprzedawać, tak aby te produkty znalazły się w naszych domach - wyjaśnia Krystian Połomski z Fundacji Wspomagania Wsi.     - Chodzi o to, aby to dziedzictwo wykorzystać w sposób praktyczny - dodała Justyna Duriasz-Bułhak.

Gośćmi spotkania byli przedstawiciele Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. A wśród publiczności przedstawiciele organizacji pozarządowych, sołtysi, ludzie, którzy chcą działać na rzecz swoich lokalnych społeczności Uczestnicy spotkania wzięli też udział w kilku warsztatach - rozmawiali o questingu jako nowym sposobie poznawania dziedzictwa wsi, o nowym życiu starych tradycji oraz o organizacji przestrzeni wsi przy wykorzystaniu naturalnych materiałów.

 

 

 

Relacja TV:

 






 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:




POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: